مرغوب ترین لوله ها برای لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان

همونطور که خودتون میدونید تاسیسات لوله کشی برای ساختمان ها از مهمترین عوامل ساختمان سازی بوده و امروزه با پیشرفت علم و از کار افتادن تکنیک ها و روش های قدیمی و ناراحتی مردم از انواع مشکلات در تاسیسات لوله کشی ساختمان ها باعث شده که لوله کشی مدرن جای لوله کشی قدیمی را بگیرد. هر ساختمان با توجه به نوع کاربری خود دارای لوله کشی متفاوت است. قطعا هر ساختمان بیا به نوع کاربری و شرایط سازه از سبک لوله کشی متفاوتی استفاده کرده است اما چیزی که در همه شرایط یکسان میباشد این است که باید از لوله های با کیفیت و استاندارد استفاده کرد که طول عمر بالایی داشته و بتوانند تا سال های طولانی در شبکه لوله کشی باقی بمانند. انواع لوله های مورد استفاده در لوله کشی و تأسیسات باید در برابر تغییرات شرایط محیط، پایدار بوده و خواص خود را حفظ کنند.

در تأسیسات ساختمان‌ها معمولاً لوله‌های متفاوتی به کار برده می‌شود که می‌توان از نظر جنس، کاربرد و نحوه اتصال به انواع مختلفی آن‌ها را تقسیم کرد. هر یک از لوله های ساختمانی را باید در جای خود به کاربرد زیرا لوله کشی ساختمان یک بخش بسیار مهم در ساخت و ساز بنا است به همین جهت از اهمیت بالایی برخوردار است.  لوله کشی ساختمان دارای انواع مختلفی بخش است که شامل موارد زیر می‌شود.

 • لوله کشی آب گرم و سرد
 • لوله کشی شوفاژ و پکیج
 • لوله کشی فاضلاب
 • لوله کشی گاز

هر لوله‌ای که در یک بخش از تأسیسات به کار می‌رود دارای مزایا و  معایب مختص خود است. در ادامه برای شما توضیحات بیشتری در رابطه با لوله کشی ساختمان و انواع لوله در تأسیسات ارائه خواهیم کرد.

لوله کشی آب گرم و سرد

بهترین لوله های مصرفی در تاسیسات آب و فاضلاب

با ظهور مواد پلیمری، لوله های پلاستیکی نظیر لوله پلی اتیلن، لوله پوش فیت و لوله یو پی وی سی و لوله کاروگیت به بازار معرفی شده و در مدت کوتاهی توانستند به محبوبیت فوق العاده ای برسند، به طوری که مهندسان ترجیح می دهند از لوله های پلی اتیلن برای نصب در شبکه های انتقال آب و فاضلاب استفاده کنند.

در شبکه انتقال فاضلاب بهترین لوله , لوله‌های پلی اتیلن می‌باشد , لوله‌های دوجداره کاروگیت تا سایز 800 برای انتقال فاضلاب و آبهای سطحی و در شبکه‌های اصلی و مکان‌هایی که نیاز به سایز بزرگتری از لوله می‌باشد می‌توان از لوله‌‌های اسپیرال پلی اتیلن استفاده نمود و این لوله‌ها تا اندازه 2500 میلیمتر تولید و عرضه می‌شوند.

در حال حاضر لوله های پلاستیکی جزو رایج ترین لوله های انتقال دهنده آب و فاضلاب محسوب می شوند. انواع لوله پلی اتیلن دو جداره شامل لوله کاروگیت و لوله اسپیرال برای پروژه های عظیم آب و فاضلاب به کار می روند. انتقال بهداشتی فاضلاب توسط لوله های پلاستیکی امکان پذیر است.

جهت لوله کشی آب و فاضلاب شما باید ابتدا یک سری نکات را رعایت کرده و سپس اقدام به لوله کشی ساختمان کنید :

 • شما موظف هستید در محل نصب پمپ ها و مخازن آب ساختمان خود یک کف شو نصب کنید.
 • شما موظف هستید یک دریچه بازدید استاندارد در محلی مناسب برای کلیه خطوط اصلی فاضلاب و آب باران ساختمان که از حالت عمودی به افقی تغییر کرده‌اند نصب کنید.
 • درصورتی‌که منطقه شهری شما مجهز به پروژه سیستم اگو شده باشد (همان فاضلاب شهری)، اتصال کف شو های تراس، پارکینگ، حیاط و زیرزمین و کلیه خطوط آب باران ساختمان شما به آن به هیچ وجه مجاز نیست.
 • شما حق اتصال مستقیم کف شو اتاق‌های کولر، ایرواشر و هواساز را به شبکه فاضلاب شهری ندارید
 • شما موظف هستید یک کف شو در بالکن و تراس‌هایی با سقف یا بدون سقف نصب کنید.

بهترین لوله های مصرفی در تاسیسات آب و فاضلاب

لوله کشی فاضلاب به بخش های مختلفی تقسیم میشود که شامل موارد زیر است.

شاخه های فاضلاب

 • لوله افقی فاضلاب که محتویات لوله های انشعاب فاضلاب لوازم بهداشتی در طبقات ساختمان، به آن می ریزد و این لوله فاضلاب را به سمت لوله قائم فاضلاب هدایت می کند.
 • لوله قائم فاضلاب، لوله ای به شکل قائم است که فاضلاب را از شاخه های طبقاتی جمع کرده و در پایین ترین تراز طبقه به لوله افقی اصلی می رساند.

لوله قائم فاضلاب

این لوله که در پایین ترین قسمت شبکه لوله کشی فاضلاب ساختمان قرار دارد، وظیفه هدایت فاضلاب ساختمان را که از لوله های قائم یا لوازم بهداشتی پایین ترین تراز طبقه در آن ریخته می شود، به خارج ساختمان به عهده دارد.

لوله های هواکش

شبکه هواکشی، مجموعه ای از لوله کشی فاضلاب ساختمان است که به منظور شکل گیری ارتباط شبکه لوله کشی فاضلاب با جریان هوای آزاد و حفاظت آب و هوابند بودن سیفون در مقابل فشار معکوس و یا فشار سیفونی به کار گرفته می شود

سیفون ها

سیفون وسیله ای است که با نگهداری مقداری آب در مسیر عبور فاضلاب، مانع انتشار هوای آلوده و گازهای موجود در داخل شبکه لوله کشی فاضلاب در فضای ساختمان شده و در عین حال هیچ گونه اثری بر جریان عادی فاضلاب ساختمان ندارد.

بهترین لوله های مصرفی در تاسیسات لوله کشی گاز

لوله کشی گاز یکی از حساس‌ترین خدماتی است که توسط متخصص حرفه ای ارائه می‌شود. در لوله کشی گاز باید به موارد متفاوتی توجه شود. از جمله آن‌ها می‌توان به برگزیدن لوله با قطر مناسب, جنس لوله و موارد مشابه اشاره کرد، که هر کدام به شکل متفاوتی بر قیمت متری لوله کشی گاز (نرخ لوله کشی گاز سال 98) اثر می‌گذارند.

در لوله‌های انتقال گاز شرایط نسبتا ثابتی داریم و انتخاب بهترین لوله نسبت به فشار گاز داخلی و اندازه لوله متفاوت است , در خطوط اصلی انتقال گاز از لوله‌های فلزی کربن استیل استفاده می‌کنند و در خطوط تقسیم شهری و روستایی و انشعابات مصرفی لوله‌های پلی اتیلن بهترین انتخاب هستند

پس از پایان دیوار چینی در اجرای ساختمان (مسکونی) و قبل از شروع گچ و خاک، باید اقدام به تشکیل پرونده جهت لوله کشی گاز نمود

نکاتی مهم برای لوله کشی گاز

لوله کشی گاز باید به شکلی صورت پذیرد که کمترین میزان لوله در طول مسیر استفاده شود؛ و همچنین لوله در محل‌هایی قرار بگیرد که احتمال خوردگی آن کاهش بیابد.

 • شما موظف هستید یک شیر قفلی در ابتدای لوله‌کشی ساختمان خود نصب کنید.
 • باید نصب شیر اصلی روی رایزر پایین رونده انجام شود.
 • حداکثر طول لوله اصلی گاز شما باید  از علمک تا کنتور 25 متر باشد.
 • لوله رابط بین علمک تا کنتور باید به صورت روکار نصب شده باشد.
 • لوله بعد از کنتور شما به هیچ وجه نباید بیرون ملک قرار گرفته باشد.
 • پس از انجام لوله‌کشی کامل در عبور لوله گاز ساختمان از چهارچوب درب‌های موجود که با خرابی قاب صورت گرفته یا می‌گیرد،  موظف هستید تمامی اقدامات لازم جهت استحکام چهارچوب (قاب) درب را انجام دهید.
 • در نقشه لوله کشی گاز می بایست محل، قطر دودکش و پنجره در پلان مشخص و رنگ بندی با سایزینگ لوله ها مطابقت داشته باشد.

در صورت هرگونه سهل انگاری در لوله کشی گاز (لوله کشی گاز خانگی، لوله کشی گاز ساختمان، لوله کشی گاز توکار و نمونه های دیگر لوله کشی) شاهد وقایع بسیار نامطلوبی خواهیم بود. در چنین مواردی بهره از فردی مجرب و توانا بسیار مهم است. البته در لوله کشی ساختمان‌های نوساز، شاهد آن هستیم که فردی بر امر لوله کشی گاز نظارت دارد؛ و این امر می‌تواند خیال شما را آسوده‌تر کند.

بهترین لوله های مصرفی در تاسیسات لوله کشی شوفاژ و پکیج

لوله کشی پکیج و لوله کشی شوفاژ به علت مزایای بسیاری که پکیج دیواری نسبت به موتورخانه، آبگرمکن و بخاری گازی دارد که این مزایا شامل مصرف کم گاز و برق، بازدهی بالا، سیستم ایمنی بالا و … می‌شود بسیار پر کاربرد و حائز اهمیت است.

در انتخاب لوله مناسب توجه به ظرفیت انتقال حرارت لوله ها، قطر لوله ها، جنس لوله ها، ضخامت جدار لوله ها، سایز مناسب لوله ها، مقدار دمای مورد نیاز برای گرمایش ساختمان، محل نصب پکیج، متراژ محیط، قدرت پمپ پکیج، میزان و مقدار حرارت دمای آب، نوع مبدل به کار رفته در پکیج (غیر مستقیم، مستقیم) از عوامل اصلی می باشد.

لوله کشی شوفاژ و پکیج

امروزه لوله  و اتصلات زیاد و متفاوتی در بازار وجود دارد اما اگربخواهیم دقیق تر به این موضوع  بپردازیم تمام لوله های موجود مناسب برای لوله کشی شوفاژ نیستند .

لوله های گالانیزه خود به دودسته می شوند :

1- لوله های فولادی گالوانیزه

2- لوله های آهنی گالوانیزه

لوله های نام برده شده در بالا در بازار مصرف به لوله های آهنی سفید معروف اند، و معمولا برای لوله کشی پکیج و شوفاژ مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم به ذکر است که قبل از انجام لوله کشی پکیج و شوفاژ باید یک نقشه دقیق از ساختمان و مکان هایی که قرار است شوفاژها در آن مکان ها نصب شوند نیاز داریم.

نکاتی مهم برای لوله کشی شوفاژ و پکیج

به منظور افزایش راندمان رادیاتور شوفاژ، بهتر است تا این وسیله در زیر پنجره نصب شود تا بتواند با تبادلات بهتر هوای سرد، گرمای بیشتری را به محیط انتقال دهد.

لوله کشی شوفاژ را می توان به دو روش لوله های پلیمری و لوله های 5لایه اجرا کرد ولی به دلیل اینکه لوله های پلیمر مقاومت کافی در برابر گرمای زیاد ندارد استفاده از این نوع لوله برای لوله کشی شوفاژ توصیه نمی شود

برای لوله کشی رادیاتورها بهتراست آنها را در زیر پنجره قرار دهید تا از تاثیر سرمای خارج از محیط جلوگیری بکند، در محاسبه متراژ گرمایش رادیاتور فقط مسیر رفت را حساب می کنیم، علم های رادیاتور که از آنها برای بستن رادیاتورها استفاده می کنیم نیز باید در زیر پکیج 32 باشد و نهایتا به لوله 25 تبدیل شود.

بهتر است در هنگام لوله کشی از لوله های 4/3 استفاده کنید، استفاده از لوله های 2/1 مگر در مواردی که متراژ ساختمان کوچک و مسیر لوله کشی کوتاه است توصیه نمی شود زیرا این لوله ها به مرور باعث خرابی پمپ دستگاه می شوند

انواع لوله را بشناسیم | کدام لوله برای برای لوله کشی مناسب است

انواع لوله را می‌توان به لوله‌ های فلزی و غیر فلزی تقسیم نمود.

در لوله کشی از لوله های مختلف استفاده می شود که هر کدام دارای جنس و کارایی متفاوت هستند. در کل لوله هایی که برای انتقال آب در ساختمان تعبیه می شوند به انواع لوله های گالوانیزه، چدنی، پلی پروپیلن، پی وی سی، پنج لایه و پلی اتیلن تقسیم می شوند.

لوله های گالوانیزه

لوله های گالوانیزه

به طور کلی دو نوع لوله گالوانیزه داریم یکی فولادی و دیگری آهنی است.

لوله های فولادی مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی ندارند و دچار خوردگی می شوند. آنها از فولاد نرم ساخته می شوند و اغلب به عنوان لوله های فاضلاب برای سرویس بهداشتی کاربرد دارند.

این در حالی است که لوله گالوانیزه فولادی در مقایسه با لوله‌های آهنی گالوانیزه سبک‌تر و براق‌تر هستند. تنها راهی که بتوان این دو نوع لوله گالوانیزه را تشخیص داد از روی وزن آن‌ها است.

این لوله ها را نمی توان با جوش بهم متصل کرد، دلیل این امر ایجاد دود غلیظ در حین جوشکاری است که سلامتی انسان را به مخاطره می اندازد و محیط زیست را آلوده می نماید.

لوله پلی پروپیلن(لوله سبز)

لوله پلی پروپیلن(لوله سبز)

حتما قبلا لوله های پلی پروپیلن رو دیده اید و با اونا کار کردید این لوله ها به لوله های سبز یا سفید معروف هستند و ظاهری همانند پلاستیک فشرده دارند. وزن این لوله ها بسیار سبک است و حمل و نقل و نصب آنها به آسانی صورت می گیرد.

از مزایای این نوع لوله ها میتوان به موارد زیر اشتره کرد

وزن کم، اجرای سریع، خوردگی پایین، رسوب گیری کم و قیمت ارزان استفاده از این لوله‌ها را جذاب می‌نماید.

که البته معایبی هم مانند عدم توانایی در تحمل فشار های بالا و تغییر شکل زیاد در سرد و گرم شدن دما دارد.

لوله چدنی

لوله چدنی

لوله های چدنی به دو دسته لوله چدنی سر توپی و لوله چدنی دو سر تخت تقسیم میشوند.

همونطور که از اسمش پیداست از جنس چدن بوده و مزایایی از جمله مقاومت بسیار زیاد،ماندگاری و طول عمر بالا ،بسیار با صرفه‌تر از باقی انواع لوله‌ها دارد و در صورت ایجاد گرفتی در لوله چدنی به راحتی می‌توان گرفتگی را رفع کرد.

قیمت لوله چدنی در مقایسه با لوله فلزی ارزان تر است اما نصب آن آهسته تر انجام می شود. البته این لوله ها همانند لوله های گالولنیزه به علت معایب غیر قابل رفع امروزه به ندرت کاربرد دارند.

لوله پنج لایه

لوله پنج لایه

بروز مشکلات زیاد در لوله کشی ساختمان مشکلاتی مانند نفوذ اکسیژن، محدودیت در تحمل فشار یا دمای بالا، ضریب انبساط زیاد و … سبب شده تا نسل جدیدی از لوله های ساختمانی ساخته شود که به لوله های پنج لایه معروف است

با ترکیب جنس‌ های مختلف به صورت لایه لایه، نوعی از لوله ترکیبی (معمولا ۵ لایه) ساخته شده که با نام تجاری سوپرپایپ عرضه می‌شود. ترکیب آنها سبب می‌شود که در این نوع لوله مزایای مکانیکی هر یک از جنس‌ ها وجود داشته و از بروز معایب آن جلوگیری شده است. سوپر پایپ در بدترین حالت ممکن نزدیک به 100 سال عمر می‌کند. این عمر طولانی نشان بر استحکام و مقاومت بالای آن است.

جنس لایه بیرونی و درونی لوله پنج لایه از پلی اتیلن که نوعی پلیمر است، می باشد. این دو لایه پلیمر توسط دو لایه چسب به لایه آلومینیومی که همان لایه میانی است، متصل می شوند. لایه آلومینیومی این لوله ها مقاومت فشاری لوله را بالا می برد، بنابراین در صورت ضربه به آن آسیبی وارد نمی شود

از مزایای لوله پنج لایه میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • این لوله‌ها مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارند.
 • دیواره لوله 5 لایه به هیچ عنوان زنگ نمی‌زند.
 • لوله 5 لایه مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد
 • اکسیژن هیچ راهی برای ورود به لوله 5 لایه ندارد. به همین صورت مشکل نفوذ اکسیژن در لوله‌های پلیمری رفع شده است.
 • امکان ندارد این لوله‌ها رسوب کنند یا دچار زنگ‌زدگی بشوند.
 • در این لوله ها قارچ و باکتری رشد نمی کند، بنابراین با خیالی آسوده می توان از آنها در ساختمان استفاده نمود.

تکنسین های شرکت تشخیص برتر آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در تمامی نقاط استان تهران و البرز حتی در روز های تعطیل هستند. برای رفع مشکلات تاسیساتی ساختمان خود از جمله ترکیدگی لوله ، نشتی لوله ، نم و رطوبت ، گرفتگی لوله و … فقط کافیست با شعب ما در سراسر تهران تماس حاصل فرمائید.
تماس با تشخیص برتر

تشخص ترکیدگی لوله | رفع نم و رطوبت | نشط یابی لوله | لوله باز کنی | تشخیص برتر