رسوب در لوله آب و راه های پیشگیری

علت رسوب لوله آب سرد و گرم | روش رفع رسوب لوله ها

رسوب در لوله ها و روش های رسوب زدایی

یکی از این مشکلات که ممکن است در هر ساختمانی پیش بیاید رسوب بندی داخل لوله هاست که دلایل متفاوتی از جمله انتخاب لوله نامناسب یا بی کیفیت می تواند داشته باشد .

رسوب داخل لوله ها به مرور زمان بیشتر می شود و فشار آب را کمتر می کند.

در این مقاله دلایل رسوب بندی و گرفتگی لوله ها  وروش های رسوب زدایی را برای شما بازگو کرده و به شما آموزش می دهیم که چطور خودتان این مشکل را حل کنید.

رسوب چیست و چطور لوله ها رسوب می بندند؟

با وارد شدن آب معدنی داخل لوله های آب موادی چون سولفات منیزیم، سولفات کلسیم و کربنات کلسیم روی دیواره لوله ها می چسبد که به آن رسوب می گویند.

لایه های رسوب داخل لوله، با بخار شدن و گرم شدن آب به مرور زمان زیاد می شود تا جایی که با وجود فشار بالای آب ساختمان شاهد کاهش فشار آب گرم ساختمان خواهید بود.

در صورتی که زودتر جرم گیری لوله آب گرم انجام نشود حتی ممکن است منجر به سوراخ شدن و پوسیدگی لوله آب و مسدود شدن کامل لوله آب شود.

دو مسئله ای که می توانند باعث شوند رسوبات لوله افزایش پیدا کنند، کاهش فشار و افزایش دمای آب می باشد.

هنگامی که درون لوله ای، نخستین لایه رسوب تشکیل می شود، زمینه را برای ایجاد سایر لایه های رسوبات فراهم می کند.

پس از گذشت مدتی، تعداد این لایه های رسوب درون لوله زیاد شده و مسیر عبور آب را تنگ می کند. در برخی از موارد، ایجاد رسوب در لوله می تواند به کلی مسیر آب را مسدود کند.

پس در واقع، علت رسوب آب در لوله ها را می توان تبخیر و در نتیجه آن افزایش غلظت مواد درون آب دانست.

در برخی از مواقع می توان نشانه هایی از وجود رسوب در لوله را مشاهده کرد.

به طور مثال شوره های سفید رنگی که قسمت خارجی دهانه دوش و یا شیر آب وجود دارد، می تواند نشان دهنده رسوب کربنات منزیم و یا سدیم باشد. رسوب در دوش حمام

علت رسوب بندی لوله ها

حتما برای هر خانمی یک بار پیش آمده که هنگام شستن ظرف ها سینک به طور کامل تخلیه نمی شود و یا تخلیه آب به کندی انجام میشود.

گرفتگی لوله کشی خانه می تواند در انواع مختلفی اتفاق بیفتد، از مشکل تخلیه لوله‌های فاضلاب تا مشکل گرفتگی لوله‌های آب و کاهش یا قطع جریان آب .

همانطور که می دانید تعویض سیستم لوله کشی منزل هزینه بسیار بالایی دارد و از طرفی هم در خیلی از موارد اصلا نیازی به این کار نیست و می توان با پیدا کردن ساز و کار مخصوص به همان مشکل، با کمترین هزینه آن را برطرف کرد.

علت ایجاد رسوب در لوله ها، انباشته شدن موادی مانند کربنات سدیم، سولفات کلسیم، سولفات منیزم و … در داخل لوله ها می باشد.

این مواد معدنی از طریق آب به لوله کشی ساختمان وارد شده و در قسمت های مختلف لوله رسوب می کند. زمانی که آب درون لوله ها به دلیل حرارت بخار می شود، رسوبات در جدار داخلی لوله تشکیل می شود.  

رسوب بستن داخل لوله ها باعث بروز چه مشکلاتی می شود

 • ایجاد پوسیدگی و خوردگی لوله
 • اگر رسوب در داخل مخزن های حرارتی ایجاد شود، باعث می شود تا حرارت بیشتری برای گرم کردن آب درون مخزن استفاده شود. این مسئله علاوه بر اینکه مصرف انرژی و به دنبال آن هزینه ها را بالا می برد،
 • سوراخ شدن لوله ها بر اثر استفاده از جرم گیر و مواد شیمیایی برای رفع گرفتگی لوله آب گرم
 • افزایش ضخامت جداره داخلی مخازن حرارتی که باعث مصرف حرارت برای گرم شدن بیشتر آب و حتی خوردگی و پوسیدگی لوله های آب می شود.
 • این رسوبات در لوله کشی آب منزل شما، می تواند بر سلامتی و بهداشت شما نیز اثر گذار باشد.
 • مسدود شدن کامل شیرها و لوله هایی که آب گرم از آن عبور می کند.
 • افت راندمان موتورخانه و مبدل و لوازم حرارتی

اینها نمونه هایی از مشکلات ناشی از رسوب بستن لوله هاست البته برای برطرف کردن این مشکلات روش های متفاوتی وجود دارد که ما بررسی آنها خواهیم پرداخت.

انواع روش های رسوب زدایی لوله 

1- رسوب زدایی با پالس الکتریکی

2-رسوب زدایی با محلول قلیایی  

 

رسوب زدایی الکتریکی لوله های آب

1-رسوب زدایی و رفع گرفتگی لوله ها با پالس الکتریکی

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های جدید و ابزار های بسیاری در هر زمینه ای ساخته میشود .

امروزه شما میتوانید با استفاده از دستگاه پالس الکتریکی مشکل رسوب بندی داخل لوله ها را حل کنید. این نوع رسوب زدایی با ایجاد میدان مغناطیسی انجام می شود که باعث عبور آب از بین میدان مغناطیسی و تغییرات در ساختار بلوری منیزیم و کلسیم می شود که آنرا به آرگونیت تبدیل می کند.

پالس الکتریکی  بدون برش لوله ها عمل میکند .رسوبات داخل لوله ها به پودری نرم تبدیل می شود که با آب شسته می شود. قابلیت نصب آن روی تمامی لوله های مس، آهن، پلاستیک، استیل، لوله های ترکیبی و…  را دارد.    

2-روش رسوب زدایی با استفاده از محلول قلیایی

  با استفاده از محلول رسوب زدای میتره کلیه رسوبات سیستم های حرارتی وبرودتی با کم ترین هزینه از بین خواهد رفت.

میتره نام علمی یک محلول ضد رسوب (مایع به رنگ قهوه ای روشن، غیر فرار با Base آب هگزاگونال ) است که از آن برای رسوب زدایی و رفع گرفتگی لوله، جرم گیری لوله و از بین بردن رسوبات کلسیم و منیزیم در لوله های آب گرم استفاده می شود.

این محلول از یک تکنولوژی جدید با فرمولاسیونی ویژه برای تمیز کردن رسوبات از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی بهره می برد.

دستورالعمل استفاده:

1-محلول قلیایی را برای رسوب زدایی خریداری کنید و یکی از ورودی‌های آب را پیدا کنید.

ابتدا شیر فلکه آب کل واحد را ببندید و سپس با استفاده از آچار لوله سر ورودی را باز کنید.

2-محلول را داخل لوله ریخته و شیر آب را تا زمانی باز نگهدارید که محلول کل شبکه آب را در بربگیرد. پس از پر شدن شبکه از محلول قلیایی، اجازه دهید تا به اندازه مدت زمانی که شرکت تولید کننده مشخص کرده محلول داخل لوله بماند.

3-ودر نهایت توری یکی از شیرهای آبی که در مسیر وجود دارد را بردارید و شیر آب را باز کنید و اجازه دهید محلول تخلیه شود، احتمالا با خروج مقدار زیادی از رسوبات مواجه خواهید شد که نشان از باز شدن مسیر لوله دارد.

 

ستفاده از محلول قلیایی در رسوب زدایی لوله آب

ویژگی های استفاده از محلول از بین برنده رسوبات لوله ها

 • پیشگیری از ایجاد رسوب
 • جلوگیری از خوردگی
 • افزایش راندمان تاسیسات
 • کاهش هزینه ها
 • و…

در هنگام کار احتیاط کنید:

محلول میتره شباهت زیادی به محلول نمک طعام دارد.

در صورت تماس با چشم و پوست بعلت از بین بردن چربی باعث ایجاد حالت خشکی می شود. اما در تماس های لحظه ای و کوتاه مدت فقط باید موضع را با آب سرد شست و شو داد.

از معایب این محلول آن است که لوله های فلزی در دراز مدت رسوب میگیرند. در طولانی مدت درزهایی در لوله ها ایجاد میشود که با برداشتن رسوب از داخل لوله ها این درزها محل نشتی آب در لوله ها میشود.

منابع برای مطالعه بیشتر:سایتsptpipe.com

خدمات دیگر ما

نشتیابی لوله با دستگاه | رفع نم و رطوبت | لوله بازکنی | لوله کشی ساختمان

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

 

نوشته های مرتبط