رفع نم و رطوبت دیوار و سقف خانه

علت نم گرفتن خانه | رفع نم و رطوبت دیوار و سقف خانه

نفوذ نم و رطوبت به دیوار خانه ها مشکلی اساسی است که همواره دردسر های بزرگتری به همراه خود دارد رطوبت به طور تدریجی شروع به تخریب دیوار میکند و پس از مدتی شما نشانه های آن را به حالت پوسیدگی روی دیوار خواهید دید . حتما برای هر کسی پیش آمده که این رطوبت را در خانه خودش یا دیگران ببیند بخصوص افرادی که در مناطق مرطوب زندگی میکنند . اما این رطوبت از کجا و به چه دلایلی بوجود می آید ؟ چگونه میتوان نم و رطوبت دیوار خانه را از بین برد ؟ چگونه میتوان از بروز رطوبت و نم در دیوار خانه جلوگیری کنیم ؟ بهترین روش های رفع نم و رطوبت خانه کدام است ؟ پاسخ همه ای سولات را در ادامه این مقاله خواهید یافت. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی روش های زیادی برای پیشگیری از رطوبت زدگی ساختمان ها بوجود آمده که نسبتا موفق هم بوده اند اما طبیعت همچنان پافشاری میکند . ساختمان هایی که چند دهه از ساخت آنها میگذرد با وجود این که اصول ساختمان سازی در آنها رعایت شده است باز هم شاهد بروز نم و رطوبت در دیوار های بعضی از آنها هستیم . که البته این موضوع وابسته به عوامل متفاوتی مانند شرایط آب و هوایی منطقه است.

نم و رطوبت زدگی ساختمان چه مشکلاتی را همراه دارد

نم و رطوبت زدگی ساختمان چه مشکلاتی را همراه دارد

اگر دیوار ساختمانتان در حال نم زدگی است حتما تا الان ظاهر خانه را بهم ریخته و این موضوع شما را نگران کرده است .اما مسئله به همینجا ختم نمیشود و شما باید فورا اقدام کنید چرا که رطوبت بسیار مخرب بوده و به مرور زمان میتواند دیوار را تخریب کند به علاوه رشد قارچ و باکتری و همچنین بوی بدی که ایجاد میکند پس از مدتی ممکن است باعث بروز بیماری هایی شود .کسانی که بیشترین رنج را تجربه می کنند، افرادی هستند که دارای آلرژی و بیماری های تنفسی هستند

عوامل بروز نم و رطوبت در دیوار و سقف خانه ها

بروز نم دیوار خانه ممکن است گاهی اوقات به خاطر مصالح نادرستی استفاده شده در اسکلت ساختمان، رطوبت و نم ناشی از آب به دلیل عدم عایق بندی و یا سوراخ شدن لوله‌ها و نشتی آب از آن باشد. دراین مواقع آب و هوا راحتی به دیوارهای خانه نفوذ می‌کند و خسارت‌های جبران ناپذیری را به بار می‌آورد.

همچنین یکی از دلایل بروز نم دیوار خانه و ریزش قسمتی از دیوار و ایجاد لکه روی دیوار ممکن است بر اساس شرایط آب و هوا باشد. به طور مثال ممکن است خانه‌هایی مانند مناطق شمالی ایران که در معرض برف و باران و یا رطوبت همیشگی هستند، دچار نم زدگی شوند.

گاهی رطوبت ساختمان بر اثر عوامل فنی بوجود می آید. نم کشیدن ساختمان بر اثر عامل فنی می تواند دلایل متعددی داشته باشد که عمده ترین آنها نشتی آب به علت ترکیدگی لوله یا خرابی سیستم لوله کشی ساختمان، نفوذ آب از سقف به خاطر عایق کاری نامناسب، ماندن طولانی مدت آب در یک محل، وجود درز در بین کاشی و سرامیک ها و نفوذ آب به داخل می باشد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود رطوبت خانه‌ها است. در برخی از خانه‌ها از وسیله‌های افزایش رطوبت استفاده می‌شود که بهتر است میزان کمتری از این وسیله استفاده شود. یکی دیگر از راه‌های کاهش رطوبت بازکردن پنجره‌ها است که باعث می‌شود تا رطوبت خانه خارج شود.

علاوه بر این موقعیت مکانی خانه نیز بسیار مهم است. خانه‌ای که همیشه در معرض مستقیم نور خورشید باشد و یا در یک منطقه کاملا مرطوب بنا شده باشد، در صورتیکه که دیوارهای آن نتوانند کنترل جریان حرارت هوا، رطوبت و بخار آب را به عهده بگیرند، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی دچار آسیب می‌شوند در نتیجه دیوارهای یک ساختمان باید مقاومت کافی در برابر شرایط جوی داشته باشند.

چگونه علائم رطوبت زدگی ساختمان را تشخیص دهیم

زمانی که نم دیوار خانه به صورت لکه‌ای بر روی دیوار نمایان می‌شود به این معنا است رطوبت در مغز دیوار و اسکلت آن به حدی اشباع شده است که اکنون به بیرون نشت کرده است. مسلما چنین دیواری ساختار محکمی نخواهد داشت و اگر در اولین فرصت رفع نم دیوار خانه را انجام ندهید این دیوار هر آن فرو خواهد ریخت.

اگر نم دیوار تازه و سطحی باشد در حد یک تغییر رنگ کوچک دیده می‌شود و اگر عمق نفوذ آب زیاد بوده به صورت ترک‌هایی بر روی دیوار نمایان می‌شود. وجود هر گونه لکه آب، تغییر رنگ، ترک و پوسته پوسته شدن دیوار نشانه نم دیوار است که باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام شود.

همونطور که همه ما میدنیم پیشگیری کردن از بروز همچین مشکلاتی خیلی بهتر و کم دردسر تر از درمان آن است اگر به درستی نکات اصولی را رعایت کنید احتمال بروز مشکل را کاهش میدهید .

روش های پیشگیری از نم و رطوبت دیوار

روش های پیشگیری از نم و رطوبت دیوار

مهمترین نکته ای که باید برای جلوگیری از نم دیوار خانه انجام شود، عایق رطوبت دیوار و کف پوش ساختمان است یعنی همه دیوار های اطراف سرویس بهداشتی باید عایق شود تا از نفوذ رطوبت جلوگیری کنید

از همان ابتدای ساخت بنا، از مواد و متریال مناسب استفاده شود به گونه‌ای که در برابر جذب رطوبت عایق باشد. این مسئله در مناطقی که رطوبت خیز بوده و هوا شرجی است اهمیت بیشتری دارد.

در هنگام شستن دیوارها مواظب باشید از آب زیادی استفاده نکنید. برخی از خانواده ها برای اینکه دیوار تمیزتری داشته باشند در مدت های کوتاه دیوار خانه ها را می شویند و همچنین استفاده از مواد شوینده برای تعداد دفعات زیاد می تواند باعث این مشکل و همچنین از بین رفتن رنگ دیوار شود.

شما باید لوله‌های کشی های ساختمان را بررسی کرده و در صورتی که می‌دانید دچار نشتی شده‌اند باید برای جلوگیری از نم دیوار خانه سریعا لوله ها را تعویض کنید.

بعد از هر بار دوش گرفتن، حتما فن تهویه را روشن کرده و کمی درب حمام را باز بگذارید تا رطوبت داخل حمام حبس نشود.

روش های ازبین بردن و رفع نم و رطوبت در خانه

روش های ازبین بردن و رفع نم و رطوبت در خانه

گزینه ای که ما به شما پیشنهاد میکنیم تماس با متخصصین این کار است تا با رعایت نکات اصولی و استفاده از دستگاه های تشخیص رطوبت محل نم زدگی را پیدا کرده و عوامل آن را بررسی کنند و پس از برطرف کردن مشکل نکات اصولی را به شما گفته تا از بروز دوباره مشکل جلوگیری کنید.

شرکت تشخیص برتر با سال ها تجربه در خدمات سیستم های تاسیساتی ساختمان آماده خدمت گذاری به شما همشهریان عزیز در سراسر تهران میباشد
تماس با تشخیص برتر

اما اقداماتی که شما میتوانید در خانه انجام دهید تا رطوبت زدگی ساختمان را کاهش دهید شامل موارد زیر میشود :

  • تهویه محیط خانه را بهبود دهید

مهمترین کار در زمان نم دیوار خانه این است که تهویه خانه را بهتر کنید تا رطوبت از محیط بیرون برود. برای این منظور باید پنجره‌ها و درب‌ها را باز گذاشته و از طرفی اگر ممکن است حتما وسایل گرمایشی را زیاد کنید تا در عین حال که هوا در جریان است، گم شدن محیط منجر به رفع نم دیوار خانه شود.

  • یافتن علت نم دیوار خانه

به هر حال این که دیوار خانه شما نم کشیده است، حتما دلیلی دارد. ممکن است که لوله های آب ترکیده باشد یا آب باران به دیوار زده و به دلیل عدم تابش مستقیم خورشید، دیوار خشک نمی‌شود. از طرفی ممکن است که در زمان شستن کف ساختمان، آب به داخل دیوار نفوذ کرده باشد. به هر حال شما باید علت نم دیوار خانه را یافته و سریعا آن را برطرف کنید.

  • ترمیم دیوار نم کشیده

فراموش نکنید که اگر دیوار خانه به شدت نم کشیده باشد و لک روی دیوار مرتبا در حال پیشروی است، شما باید این دیوار را ترمیم و بازسازی نمایید. بهترین کار برای رفع نم دیوار خانه این است که ابتدا دیوار را تخریب کرده و بعد از این که مطمئن شدید رطوبت داخل دیوار رفع شده است، مجددا ساخت را انجام دهید. توجه داشته باشید که این کار را باید توسط تیم مهندسی ماهر و خبره انجام دهید.

  • کاهش تعداد دفعات استفاده از دستگاه های مرطوب کننده محیط

در صورت امکان از خشک کردن لباس ها در محیط داخلی ساختمان پرهیز کنید و یا سعی کنید لباس ها را با استفاده از روش هایی همانند استفاده از خشک کن ماشین های لباسشویی و باز کردن پنجره ها لباس ها را سریع تر خشک کنید.

تکنسین های شرکت تشخیص برتر آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در تمامی نقاط استان تهران و البرز حتی در روز های تعطیل هستند. برای رفع مشکلات تاسیساتی ساختمان خود از جمله ترکیدگی لوله ، نشتی لوله ، نم و رطوبت ، گرفتگی لوله و … فقط کافیست با شعب ما در سراسر تهران تماس حاصل فرمائید.
تماس با تشخیص برتر

تشخص ترکیدگی لوله | رفع نم و رطوبت | نشط یابی لوله | لوله باز کنی | تشخیص برتر